Początek naszej współpracy z Uniwersytetem GdańskimCzas Apokalipsy Chrisa Niedenthala

 

W czwartek 7 maja na  Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego miało miejsce spotkanie z człowiekiem niezwykłym, a my mieliśmy okazję w nim uczestniczyć – warto było! Chris Niedenthal, bo to on był wyjątkowym gościem cyklu wydarzeń Star Speakers, organizowanych przez Olivia Sky Club oraz gdańskie uczelnie wyższe, dostarczył wszystkim niesamowitych wrażeń, których nie zepsuły nawet pewne kłopoty techniczne…

Może nie wszyscy znają to nazwisko, ale z pewnością znają legendarne zdjęcie jego autorstwa, które przeszło do światowej historii fotografii prasowej pod tytułem „Czas Apokalipsy” i które stało się symbolem piekła stanu wojennego. Przedstawia warszawskie kino Moskwa, przed którym stoi transporter Skot na tle ogromnego plakatu reklamującego film F. Cappoli „Czas Apokalipsy”…trudno wyobrazić sobie zdjęcie, które lepiej oddałoby ducha tamtych czasów. 

Właśnie…duch tamtych czasów, dla niektórych wciąż żywe wspomnienie, dla młodych coś niewyobrażalnego, wręcz nieprawdopodobnego, a wszystko oddane na fotografiach Chrisa Niedenthala, Brytyjczyka o polskich korzeniach, wielokrotnie nagradzanego fotografa- reportera, uważanego za ikonę europejskiego fotoreportażu , nazywanego czasami fotografem Solidarności. 

Prezentując zdjęcia Niedenthal opowiadał o sobie, o trudach i radościach swojego zawodu, komentował zdjęcia i swoje ówczesne odczucia, mówił , jak widzi to wszystko dziś. Opowiadał o czasach niełatwych, ale niezwykle ciekawych – życiu codziennym w socjalistycznej Polsce, o kolejkach, pustych sklepowych półkach, o życiu towarzyskim, o pierwszomajowych pochodach, o strajkach, o Wałęsie, o Papieżu- Polaku… A wszystko to z poczuciem humoru, ze swadą, słuchanie go było prawdziwą przyjemnością.

Po prezentacji był czas na rozmowę, z sali padały ciekawe pytania, Niedenthal udzielał błyskotliwych odpowiedzi. Wyszliśmy z poczuciem, że opowiedział nam spory kawał naszej nie tak dawnej historii.

Mamy też nadzieję, że to spotkanie jest pierwszym z wielu, bo rozpoczynająca się wkrótce współpraca naszego ILO z Uniwersytetem Gdańskim, pozwala mieć nadzieję na wiele następnych z równie ciekawymi ludźmi.

Renata Pietras

 

certyfikat zadowolony konsument

 

informacje o programie Erasmus+

 

Otwarte umysły

I LO Lębork - kanał Youtube

Fanpage I LO Lębork

Fanpage I LO Lebork

Fanpage Samorząd Uczniowski

Fanpage  SU I LO Lebork

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im.S.Żeromskiego w Lęborku

84-300 Lębork; ul.Dygasińskiego 14

tel.: (59) 862 12 93

sekretariat(at)lo1.lebork.pl

d  dziennik
p  poczta
f  fanpage