Polska niepodległa 1918-2018

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości przymusza do refleksji nad sednem polskości, przeszłością i przyszłością, a przede wszystkim - istotą wolności. Wniosków jest tyle, ilu ludzi podejmujących ten temat. Ale jedna kwestia jest wspólna – wolność jest pożądana przez każdego, ale nie każdy wie jak ją szanować. Historia Polski pokazała, że nie jest równoznaczna z anarchią, z prawem do narzucania innym swojej woli, że nie jest dana raz na zawsze...

W hołdzie przeszłym, obecnym i przyszłym pokoleniom i nasza szkoła przyłączyła się do uroczystych obchodów rocznicowych. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy, dając tym samym wyraz szacunku i pamięci dla tysięcy Polaków, którzy poświęcili swoje życie w imię wolności i wielkości Polski. Podniosły nastrój wyzwolił już wystrój szkoły, przybranej w narodowe barwy, odświętny strój licealistów oraz upieczone slodkości w biało-czerwonych kolorach, które uświadomiły nam, że świętowanie tej rocznicy powinno odbywać się nie tylko w duchu patriotycznej zadumy, ale również radości z tego, że w 2018 roku możemy delektować się wolnością!

Ale to nie koniec! Przed nami udział w akcji „Sto par na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości” (15.11.2018 r. – Plac Pokoju) oraz święto szkoły (16.11.2018 r.), której patron, Stefan Żeromski, napisał w powieści „Wierna rzeka”, że: „(...) dla ojczyzny jest najpierwszy obowiązek Polaka, a dopiero na drugim miejscu stoi familia.”

 
 
 
 
 
 

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im.S.Żeromskiego w Lęborku

84-300 Lębork; ul.Dygasińskiego 14

tel.: (59) 862 12 93

sekretariat(at)lo1.lebork.pl

d  dziennik
p  poczta
f  fanpage