Wszystko ma swój początek i koniec. Niestety, dotyczy to również spotkań na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. W dniu 20.04.2017r. uczniowie z klasy ID i IIB z I LO mogli uczestniczyć w ciekawych zajęciach zatytułowanych „Elektryczność w biologii” oraz „Co pływa w naszej krwi?”.

 

 

Pierwsza grupa miała okazję poznać wiele zagadnień dotyczących przepływu impulsów nerwowych. Dowiedzieliśmy się o sposobach wykorzystywania elektryczności zwierząt w medycynie w minionych wiekach, jak również o różnych eksperymentach prowadzących do bliższego poznania właściwości prądu. Przekazywane informacje przez prowadzącego –mgr. inż. Michała Jaskulskiego - były niezwykle ciekawe, a przeprowadzane doświadczenia umożliwiały lepsze zrozumienie procesów zachodzących w żywych organizmach. Poprzez mierzenie pulsu, badanie wytrzymałości mięśni, sprawdzanie jak elektroda wpływa na mimowolne skurcze palców oraz „smakowanie i wąchanie” prądu, zajęcia stały się nie tylko zabawą, ale i ucztą intelektualną. Na koniec zadawaliśmy liczne pytania, które rozwiązały wszelkie nasze wątpliwości. Dziękujemy za dostarczoną wiedzę i miłą atmosferę.

Klaudia Górska kl. IIB

 

Druga grupa obcowała z ludzką krwią. Zajęcia „Co pływa w ludzkiej krwi?“ prowadził dr Wojciech Glac. Pracowaliśmy w 2-osobowych zespołach, a naszym pierwszym zadaniem było oznaczenie OB (opad Biernackiego). Następnie mieliśmy wykonać rozmaz krwi na szkiełku podstawowym, co wbrew pozorom wcale nie było łatwe, jednak wyniki okazały się zadowalające. Przygotowane preparaty oglądaliśmy pod mikroskopem, obliczaliśmy ilość erytrocytów, oznaczaliśmy hematokryt oraz stężenie hemoglobiny. Była to okazja do zapoznania się z obsługą spektrofotometru oraz wirówki. Naszym ostatnim zadaniem było oznaczenie grupy krwi oraz czynnika Rh. Każdy z nas miał możliwość wykonania tego badania na swojej własnej krwi. Przy pomocy nożyka hematologicznego nacinaliśmy opuszek palca i po utoczeniu niewielkiej ilości krwi badaliśmy reakcję na każdą z trzech surowic: anty-A, anty-B, anty-D. Zajęcia prowadzone były w bardzo interesujący sposób. Upłynęły nam w niesamowitej, laboratoryjnej atmosferze. 

Julia Kreft kl. IIB

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im.S.Żeromskiego w Lęborku

84-300 Lębork; ul.Dygasińskiego 14

tel.: (59) 862 12 93

sekretariat(at)lo1.lebork.pl

d  dziennik
p  poczta
f  fanpage