W piątek klasy IIB oraz ID już po raz 3 uczestniczyły w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Podzieleni na dwie grupy odbywaliśmy zajęcia w Katedrze Fizjologii Zwierząt.

 

Pierwsza grupa brała udział w zajęciach "Nie ma biologii bez elektryczności", które prowadzone były przez mgr. inż. Michała Jaskulskiego. Na wstępie dowiedzieliśmy się, że już w najdawniejszych czasach impulsy elektryczne wykorzystywane były w medycynie jak i życiu codziennym. W trakcie trwania prezentacji powadziliśmy żywą dyskusję, stawialiśmy liczne hipotezy, które mieliśmy sprawdzać w części praktycznej. To była prawdziwa burza mózgów.
Następnie nasi koledzy poddali się wielu doświadczeniom. Mierzyliśmy swój puls, liczyliśmy czas dotarcia impulsu nerwowego do mózgu, smakowaliśmy prąd oraz poddawaliśmy się mięśniowo-nerwowej elektrycznej stymulacji, która powodowała mimowolne skurcze naszych palców (co było naprawdę zabawne). Odmierzaliśmy również czas reakcji na bodziec bezwarunkowy jak i warunkowy.
Zajęcia, które prowadzone były w bardzo sympatycznej atmosferze zrobiły na nas ogromne wrażenie. Przepełnione były ogromem uśmiechów na twarzach naszych jak i na twarzy prowadzącego.  Nie możemy już się doczekać kolejnego wyjazdu. Jesteśmy głodni wiedzy!

Martyna Romowska kl. IIB

 

 

Druga grupa miała okazję przeprowadzić wiele ciekawych doświadczeń związanych z krwią. Uczniowie pracowali pod czujnym okiem dr. Wojciecha Glaca. Wzorowo przygotowani, po krótkim wprowadzeniu  do ćwiczeń, ubrani w białe fartuchy i ochronne rękawiczki przystąpiliśmy do pracy w dwuosobowych zespołach. W trakcie warsztatów mieliśmy możliwość:

  • przeprowadzenia badania OB (opad Biernackiego)
  • oznaczenia stężenia hemoglobiny
  • wykonania samodzielnie rozmazu krwi
  • poznania sposobu na liczenie erytrocytów
  • oznaczenia hematokrytu
  • oznaczenia własnej grupy krwi

Pod koniec ćwiczeń porównaliśmy wyniki naszych badań w gronie kolegów i koleżanek. Przygotowane rozmazy obejrzeliśmy pod mikroskopem. Dało nam to niepowtarzalną możliwość zobaczenia elementów wchodzących w skład ludzkiej krwi. Po zakończonych zajęciach udaliśmy się w drogę powrotną do Lęborka. Głodni kolejnej dawki wiedzy nie możemy doczekać się kolejnych zajęć.

 Maja Kolasińska kl. IIB

 

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im.S.Żeromskiego w Lęborku

84-300 Lębork; ul.Dygasińskiego 14

tel.: (59) 862 12 93

sekretariat(at)lo1.lebork.pl

d  dziennik
p  poczta
f  fanpage