Mieliśmy dzisiaj przyjemność gościć w naszej szkole pracowników naukowych Uniwersyetu Gdańskiego. Uczniowie klas biologiczno-chemicznych i przyrodniczych poznali metody obrazowania struktury i funkcji mózgu oraz zajrzeli wgłąb drzew filogenetycznych.

Pierwszy wykład zatytułowany "Od liścia do drzewa filogenetycznego" poprowadził Pan dr Marcin Górniak. Zaczęło się niepozornie, od powtórki z budowy DNA, sposobów jego ekstrakcji, powielania i wycinania poszczególnych fragmentów. Następnie dowiedzieliśmy się, jak naukowcy poszukują wspólnych cech filogenetycznych organizmów i dzięki temu rozpoznają poszczególne gatunki i określają ich pokrewieństwo.

Po krótkiej przerwie wkroczyliśmy wgłąb samych siebie i zgłębialiśmy tajniki mózgu. Pani dr Dorota Myślińska, w czasie wykładu pt. "Metody obrazowania struktury i funkcji mózgu", wyjaśniła na czym polegają badania mózgu, jak leczy się różne schorzenia, jak wyglądała nauka o mózgu kiedyś, a jak wygląda dziś oraz wiele, wiele więcej. Temat był tym bardziej interesujący, że mieliśmy okazję dowiedzieć się czegoś nowego o nas samych i poznać kolejną tajemnicę skrywaną przez nasze ciała.

I Liceum Ogólnokształcące im.S.Żeromskiego w Lęborku

84-300 Lębork; ul.Dygasińskiego 14