8 stycznia  klasa IA wybrała się na wizytę do I Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego. Zadziało się tak za sprawą Mateusza Nawojczyka, który zajął II miejsce w internetowym konkursie „Polskie Drogi do Niepodległości” i w ramach nagrody wynegocjował dla całej grupy zwiedzanie jednostki wojskowej.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć Salę Tradycji, gdzie zapoznali się z rodowodem jednostki i obejrzeli eksponaty związane z przeszłością garnizonu. Następnie udali się do pionu szkolenia, w którym mogli sprawdzić swoje strzeleckie umiejętności, przy pomocy tak zwanego „Cyklopa”. Jest to karabinek, na końcu którego zamontowany jest czujnik laserowy, pokazujący na monitorze punkt w który celuje strzelec. W tym samym budynku znajdował się również symulator Bojowego wozu Piechoty. Po wielu próbach zniszczenia wrogiej jednostki uczniowie udali się na pas taktyczny. Tam mieli możliwość przejechania się wojskowymi pojazdami takimi jak BWP-1 i BRDM-2, oraz statycznego zapoznania się z nimi, jak i z wyposażeniem osobistym żołnierza drużyny zmechanizowanej, m.in.: z karabinkiem wz.96 Beryl, UKM-2000, RPG-7.

Przewodnikiem po jednostce był st.sierż. Tomasz Detlaff, któremu serdecznie dziękujemy. [od:1a]

I Liceum Ogólnokształcące im.S.Żeromskiego w Lęborku

84-300 Lębork; ul.Dygasińskiego 14