współpraca ILO Lębork z Uniwersytetem GdańskimDnia 13 listopada w piątek wybraliśmy się po raz drugi już na Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Podzieliliśmy się na dwie grupy, jedna z nich badała procesy fotosyntezy. Na początku uczestniczyliśmy w krótkim wykładzie, części teoretycznej, a następnie udaliśmy się do laboratorium. 
 
Zajęcia te prowadziła Pani mgr Kamila Kluczyńska z Katedry Fizjologii i Biotechnologii Roślin. Pierwszym doświadczeniem jakie wykonywaliśmy było badanie „Wydzielania tlenu przez rośliny wodne”. Efekty doświadczenia można było zaobserwować dopiero pod koniec zajęć. Oczekując na wyniki pierwszego doświadczenia wykonaliśmy szereg innych doświadczeń jak wykrycie „Produktów fotosyntezy”, które roślina magazynuje w formie węglowodanów np. skrobi, sacharozy oraz fruktanów. Jak się przekonaliśmy wcale nie było to takie proste jak się wydaje. Potrzeba do tego cierpliwości oraz precyzji, aby nie przedobrzyć z ilością niektórych płynów jak np. płyn Lugola.
Wszyscy wyszliśmy bardzo zadowoleni z zajęć i efektów swoich doświadczeń. Z niecierpliwością czekamy na dalsze wyjazdy na Uniwersytet Gdański.
 
Michał Cholak, kl. IIIc
 

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im.S.Żeromskiego w Lęborku

84-300 Lębork; ul.Dygasińskiego 14

tel.: (59) 862 12 93

sekretariat(at)lo1.lebork.pl

d  dziennik
p  poczta
f  fanpage