8 września 2019 r na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, grupa uczniów I LO z klas 1a, 2a oraz 2d, uczestniczyła w warsztatach naukowych. Zespół uczniów, pod kierunkiem pani dr Kamili Błażejewskiej przeprowadzał w laboratorium eksperymenty pt. "Zielona Fabryka". Dowiedzieliśmy się, krok po kroku, w jaki sposób roślina produkuje cukier. Zajęcia praktyczne przeważały nad teorią, były merytoryczne oraz świetnie przygotowane. Każdy z uczestników wyniósł z zajęć wiedzę , doświadczenie, wspaniałe przeżycia z możliwości eksperymentowania i pracy naukowca- odkrywcy.
Gramy w zielone...
Natomiast warsztaty pod hasłem: Bioetyczne aspekty współczesnej biologii i biotechnologii w temacie „Moralne konsekwencje rewolucji terapeutycznej” pod kierunkiem dr Anny Kot dotyczyły badań nad opracowywaniem i wdrażaniem nowych leków. Po godzinnym wykładzie dotyczącym między innymi: bioetyki, procesu rozwoju leków, efektów ich globalizacji, leków sierocych, a przede wszystkim konsekwencji jakie niesie ze sobą rozwój farmaceutyki i medycyny, odbyło się konwersatorium, na którym uczestnicy omówili skutki i wszelkie dylematy moralne związane z tym zagadnieniem.
Jednym z tematów podjętym podczas polemiki było np. "Czy rządy powinny przyznawać firmom farmaceutycznym ulgi podatkowe, jeśli te wynajdą lek przeciwko rzadkim chorobom, gdyż rozwój tych leków jest kosztowny i przynoszący małe zyski?" Tematyka warsztatów na co dzień rzadko poruszana, ale zaskakująca momentami, na pewno otworzyła oczy na wiele spraw i pozwoliła lepiej poznać „od środka” światy farmakologii i farmaceutyki.
Opracowanie
Halina Wielgus
Klaudia Szreder uczennica klasy 2D