Współpraca z Uniwersytetem Gdańskim kwitnie! Już po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć w murach naszej szkoły pracowników naukowych UG. Tym razem na wizycie skorzystały wszystkie klasy biologiczno-chemiczne. Na trzy godziny szkolna aula zamieniła się w salę wykładową, a tematem zajęć było...

Nie było, a były, bo mogliśmy wysłuchać dwóch wykładów.

Pierwszy z nich zatytułowany "Bezkręgowce spotykane na plaży" poprowadziła Pani dr Elżbieta Kaczorowska. Dowiedzieliśmy się naprawdę sporo o, jak się okazało, wcale nie tak znanym Bałtyku. Etapy rozwoju morza, rodzaje linii brzegowej, charakterystyka wydm, wszystko i jeszcze trochę o mieszkańcach nadbałtyckich plaż oraz sposoby ochrony zarówno flory jak i fauny. Temat był trafiony w dziesiątkę, bo każdy mógł spojrzeć na znane zagadnienia w zupełnie nowy sposób.

Po chwili przerwy rozpoczął się drugi wykład - "Metagenomika kluczem do poznania mikroświata gleby". Pani mgr Sylwia Zielińska przybliżyła nam najnowocześniejsze metody identyfikacji organizmów, dzięki którym możliwe jest m.in. odkrywanie nowych gatunków, poznanie różnorodności mikroorganizmów i badania ekologiczne. Dowiedzieliśmy się jak ekstrachuje się DNA bakteryjne, jak się je później bada i co można przez to uzyskać. 

Tematy wykładów choć biologiczne, oba zupełnie różne, dzięki czemu dla każdego było coś dobrego.

certyfikat zadowolony konsument

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im.S.Żeromskiego w Lęborku

84-300 Lębork; ul.Dygasińskiego 14

tel.: (59) 862 12 93

sekretariat(at)lo1.lebork.pl

d  dziennik
p  poczta
f  fanpage