Niezmiernie miło nam poinformować, że w roku szkolnym 2019/2020 w naszej szkole przeprowadzone zostało aż 5 niesamowitych projektów społecznych. LO1 w Lęborku zajmuje 62 miejsce w rankingu Zwolnionych z Teorii 2020, mieszczącym blisko 300 szkół z całej Polski. W województwie pomorskim stoimy na miejscu czwartym. To fascynujący wynik jak na kolejny kontakt naszego liceum z tą olimpiadą. Nie świętowali byśmy dziś sukcesu, gdyby nie determinacja naszego szkolnego nauczyciela Zwolnionych z Teorii – pani Agnieszki Pobruckiej, nauczycielki geografii, podstaw przedsiębiorczości i od niedawna certyfikowanej mentorki inicjatyw młodego pokolenia. 

Dziękujemy wszystkim uczniom szkoły za wsparcie naszych działań i za zaangażowanie w prowadzone przez nas akcje. Zapraszamy do przeczytania krótkiego podsumowania o wszystkich projektach uczniów naszej szkoły w roku 2019/2020. FIGHT&WIN Jesteśmy grupą ośmiu ambitnych licealistów i braliśmy udział w projekcie „Zwolnieni z teorii”. Celem jaki sobie obraliśmy były 3 zbiórki charytatywne na rzecz fundacji Rak’n’Roll. Pierwsza zbiórka odbyła się w naszej szkole podczas tłustego czwartku, druga w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku, natomiast trzecia przy kościele w Sierakowicach. W niecały miesiąc uzbieraliśmy środki, które następnie wpłaciliśmy na konto fundacji. Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy uczestniczyć w owym projekcie, a przy okazji okazać wsparcie pieniężne organizacji, która pomaga osobom, które przeszły masę zabiegów chemioterapii po walce z nowotworem.

 

 

PODZIEL SIĘ DOBROCIĄ Projekt nazywa się ,,Podziel się dobrocią". Roksana Lejk, Paulina Bronk i Marcelina Jelińska wchodzą w skład grupy. Udało nam się zebrać 2103,60 zł. Zbierałyśmy pieniądze w szkołach, kościele oraz firmy reklamowały nasz projekt i wspomagały nas również zbierając pieniądze. Wiem, że nie będzie to nasza ostatnia taka akcja. Jesteśmy dumne, że mogłyśmy dodać od nas małą cegiełkę, która wspomoże budowę domowego hospicjum.

BEZ ŚMIE(R)CI Nasz projekt nosił nazwę BEZ ŚMIE(R)CI. Jego celem było przekazanie społeczeństwu wiedzy o Morzu Bałtyckim, a w szczególności o występujących w nim zanieczyszczeniach i sposobach jego ochrony. Zorganizowaliśmy w naszym liceum akcję "Tydzień dla Bałtyku", której uczestnikami były klasy pierwsze i drugie. W ramach tej akcji odbyły się wykłady o polskim morzu, prowadzone przez trzech naukowców z Instytutu Oceanologii PAN, międzyklasowy konkurs wiedzy o Bałtyku oraz wyjazd (w którym uczestniczyła zwycięska klasa) do Akwarium Gdyńskiego na bezpłatne zajęcia laboratoryjne z chemii wody i zwiedzanie tego miejsca. Oprócz tego prowadziliśmy działalność na instagramie, gdzie zamieszczaliśmy informacje i ciekawostki o Morzu Bałtyckim. W skład zespołu wchodzili: Paula Synowiec, Weronika Romanowska, Kornelia Bonna, Olga Paszkowiak, Magdalena Sękowska i Dawid Piątek z klasy 1Bg

DZIECINNY ŚWIAT Projekt „dziecINNY ŚWIAT” został zorganizowany w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Skierowaliśmy go w stronę dzieci z naszego otoczenia. Mocno wierzymy, że im szybciej pokaże się dzieciom dobro, tym lepszymi ludźmi będą w przyszłości. Przeprowadziliśmy zajęcia dla dzieci z przedszkoli w naszym mieście, lekcje tematyczne w Szkole Podstawowej oraz szereg innych wydarzeń. Podsumowaniem naszego projektu była wysyłka paczek z zabawkami oraz artykułami edukacyjnymi do przedszkola zwanego „Radością życia” w Mokolo, w Kamerunie. Jest to przedszkole prowadzone przez Siostry Służebniczki, do którego uczęszczają dzieci biedne i trędowate. Paczki, w których jest ponad 150 kg zabawek i artykułów szkolnych udało nam się przygotować i wysłać dzięki ofiarności uczniów i nauczycieli SP Łeba, przedszkola przy Szkole Podstawowej, przedszkola Sióstr Służebniczek, Banku Spółdzielczego w Łebie, oddziału Banku PKO w Łebie, Starostwa Powiatowego w Lęborku, Biblioteki Miejskiej w Łebie, Wójta Gminy Łęczyce, Salonu Sportowego Mistral, Parafii Św. Jakuba Ap. w Łebie oraz Parafii WNMP w Łebie. Serdecznie każdemu dziękujemy. Organizatorzy: Wiktoria Bieniek Wiktoria Kijaczko  Jakub Beczyczko.

GRATY Z CHATY Nasz projekt porusza problem zanieczyszczenia na naszej planecie. Byliśmy gotowi, aby zorganizować pchli targ w parku obok naszej szkoły, ale koronawirus pokrzyżował nasze plany. W związku z tym musieliśmy odwołać na najbliższy czas wszystko to, co planowaliśmy przez prawie pół roku. Aby zaliczyć projekt, stworzyliśmy grupę do charytatywnych licytacji na Facebooku, z których fundusze przekazaliśmy na 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku. Łącznie zebraliśmy 605 złotych. Jednak to nie wystarczyło, aby zakończyć projekt w aktualnej edycji. Musieliśmy sięgnąć po opcję, którą odrzuciliśmy na samym początku – live. Przebiegł on jednak bezproblemowo, tak jak chcieliśmy. To było wspaniałe doświadczenie, mamy nadzieję, że wkrótce zobaczymy się na prawdziwym targu (bo z niego nie rezygnujemy) i zapraszamy do dalszego obserwowania naszych działań. Podczas projektu zdobyliśmy mega przydatne doświadczenie. Uczyliśmy się od mentorów z Banku BGŻ BNP Paribas oraz od ekspertów z Deloitte. Nabyliśmy umiejętnośći, które niewątpliwie przydadzą się nam w przyszłości. W skład projektu wchodzą: Sara Daszkiewicz, Bartosz Dawidowski, Natalia Decyk, Irmina Jasińska, Zuzanna Michałowicz z klasy językowej Specjalne podziękowania dla Amelii Wesołowskiej, bez której nie odbyłaby się transmisja, oraz dla Patrycji Formeli, która była zawsze gotowa nas fotografować.  Składamy gorące podziękowania ku pani Agnieszce. Gdyby nie Pani wsparcie, zainteresowanie i zaangażowanie w nasze pomysły, nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy. Pracując w projekcie jednocześnie mogliśmy zaliczyć zajęcia z podstaw przedsiębiorczości. Drzwi do naszej wymarzonej przyszłości otworzyły się jeszcze szerzej. Z wyrazami szacunku, uczestnicy projektów społecznych.

 

 

Z wyrazami szacunku,
uczestnicy projektów społecznych

 

 

 

 

 
 

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im.S.Żeromskiego w Lęborku

84-300 Lębork; ul.Dygasińskiego 14

tel.: (59) 862 12 93

sekretariat(at)lo1.lebork.pl

d  dziennik
p  poczta
f  fanpage