Stopień nauczyciela dyplomowanego otrzymali obaj dyrektorzy oraz polonistka Elżbieta Baranowska i nauczyciel biologii Halina Wielgus.

4 stycznia 2002r. Bogdan Libich jako jedyny historyk z województwa pomorskiego został przyjęty w poczet Stowarzyszenia Nauczycieli Olimpijskich (warunkiem przyjęcia były sukcesy olimpijskie w latach 1991-2001; nauczyciel musiał być opiekunem co najmniej 10 finalistów olimpiad krajowych).

Szkoła otrzymała prawo do posiadania księgi X- lecia Polski Niepodległej 1989-1999.

Uchwałą nr XXXIII/212/2002 Rady Powiatu Lęborskiego z dnia 8.02.2002 przekształcono 4-letnią szkołę ponadgimnazjalną w 3-letnią szkołę ponadgimnazjalną – I Liceum Ogólnokształcące w Lęborku, które wchodzi w skład I ZSO im. Stefana Żeromskiego.

14 maja 2002r. odbył się konkurs na stanowisko dyrektora ZSO I. Dyrektorem, na 5-letnią kadencję, wybrano Bogdana Libicha. Wicedyrektorem został Bogusław Woss. Obaj objęli funkcje 1.09.2002r.

Starostwo Lęborskie przekazało miastu boisko szkolne przy ul. Sieroszewskiego, na którym wybudowano halę sportową przy Gimnazjum nr 2.

30 sierpnia 2002r. po 33 latach pracy zawodowej swoją misję nauczycielską i dyrektorską zakończył Roman Pryl. Bogdan Libich jest szóstym dyrektorem w historii szkoły i jednocześnie drugim absolwentem, po Jerzym Repińskim, który objął to stanowisko.