W dniach 11.09.- 17.09.2016r. uczniowie naszej szkoły przebywali na wymianie szkolnej w Szlezwiku. Była to rewizyta w ramach projektu, którego tematem było: „Mierzenie przyspieszenia z wykorzystaniem aplikacji”.

Podczas pobytu w Szlezwiku nasi uczniowie mieli okazję poznać niemiecką szkołę, uczestniczyć w wybranych lekcjach, porównać sposób prowadzenia lekcji w gimnazjum w Niemczech i w Polsce. Pierwszego dnia mieliśmy okazję poznać miasto Szlezwik. Duże wrażenie zrobiła na wszystkich wizyta w Globushaus ( najstarszym planetarium na świecie) w Szlezwiku. Gospodarze zorganizowali również dwie wycieczki; jedną do Flensburga- do centrum Phänomenta, gdzie uczestnicy wymiany mogli wykonywać ciekawe eksperymenty fizyczne oraz drugą do Hansapark, gdzie mieli okazję połączyć rozrywkę z projektem. Jeżdżąc na kolejkach, karuzelach itp. mierzyli przyspieszenie. Ostatniego dnia uczestnicy opracowali swoje pomiary i przedstawili je na wieczorku pożegnalnym w formie plakatów i prezentacji multimedialnej. W czasie wolnym młodzież poznawała życie codzienne gospodarzy, ich zwyczaje oraz kulturę. Wieczorami spotykała się na grillowaniu, grała w piłkę i tańczyła „belgijkę”, jeździła na rowerach wodnych. Uczniowie porozumiewali się w języku niemieckim i angielskim.

Mimo bardzo długiej podróży tam i z powrotem ( około 16 godz. pociągiem) wszyscy byli szczęśliwi i zadowoleni, że zdecydowali się na wyjazd, który tym razem nie był dofinansowany ze środków fundacji Polsko-Niemiecko Współpraca Młodzieży.

Od dnia 22.09.2016r. będzie można obejrzeć wystawę zdjęć z naszego pobytu w Niemczech oraz przeczytać refleksje uczniów na temat wymiany. Zapraszamy!!!

Barbara Niczyporuk

Anita Niedziela