Od lat współpracujemy z Urzędem Morskim, Obwodem Ochrony Wybrzeża w Lubiatowie Panem Wacławem Lipcem i Wojciechem Gradkiem. Wychowujemy pokolenia młodzieży, ucząc proekologicznych zachowań.

Nasze akcje ochroniarskie to: sprzatanie 5 km odcinka plaży w Stilo, nasadzanie traw morskiej.

Edukujemy, przeprowadzamy pogadanki na temat ochrony wybrzeża Morza Bałtyckiego i wydm w ramach programu „Dekalog plażowicza“, który jest kontynuacją naszego wcześniejszego, od 1996r.udziału w europejskim programie

„Coastwatch Europe”.

W tym roku 1 października uczniowie klasy IC i IIC udali się do miejscowości Stilo w celu wykonania w/w prac, sporządzenia reportażu i zebrania materiałów do projektu edukacyjnego pt.:

„Wydmy ekosystem niestabilny”.

Uczniów klasy IIC, na przełomie X i XI finalizowali projekt. Główne zagadnienia projektu edukacyjnego to: Czynniki wpływające na kształtowanie ekosystemu wybrzeża morskiego, sposoby i skutki działań ochronnych oraz charakterystyka biocenozy wydmy i Morza Bałtyckiego.

Wszystkie grupy zadaniowe uczniów wykazały się talentem, dużymi umiejętnościami oratorskimi, rzetelnym przygotowaniem prezentacji i filmów. Na szczególną uwagę zasługuje przygotowany przez grupę chłopców: Bartka Kalczuk, Michała Rusinka, Michała Szymańskiego i Dawida Tołłoczko, autorów filmu pt.: „Sposoby ochrony wydm”

Halina Wielgus