W ramach programu: Poznaj pracę biologa w dniu 22 października (czwartek), uczniowie klas IIC i IIIB wyjechali na UG i uczestniczyli w warsztatach w Katedrze Fizjologii Zwierząt i Człowieka :

1."Stymulacja mózgu", 12 osób, 2 godz. –prowadziła mgr Karolina Plucińska;
2. "Elektryczność w biologii", 15 osób, 2,5 godz.- prowadził mgr inż. Michał Jaskulski.

1. Stymulacji mózgu (ang. deep brain stimulation - DBS) składa się z trzech elementów: wszczepionego generatora rytmicznej czynności elektrycznej (właściwego rozrusznika), doprowadzenia sygnału do odpowiedniego jądra mózgu i połączenia. Generator jest zasilanym przez baterię neurostymulatorem umieszczonym w tytanowej obudowie, wysyłającym sygnały elektryczne do mózgu, które oddziałują z czynnością elektryczną neuronów w określonym docelowo jądrze mózgowym. Doprowadzenie sygnału do mózgu jest to metalowy przewód pokryty izolującą osłonką poliuretanową, zakończony czterema platynowo-irydowymi małymi elektrodami, które umieszcza się w wybranym miejscu mózgu. Doprowadzenie jest połączone z generatorem izolowanym przewodem, który biegnie poprzez czaszkę na zewnątrz głowy i dalej za uchem na szyję, a następnie do dołu podobojczykowego, gdzie najczęściej neurochirurg umieszcza generator. Nasi uczniowie przygotowywali taką instalację do stymulacji mózgu u szczura.

DBS stosowana jest jako metodę leczenia w drżeniu samoistnym w 1997 roku, w chorobie Parkinsona w 2002 roku, a w dystonii w 2003 roku. DBS jest także stosowana w leczeniu przewlekłego bólu, a także różnych chorób afektywnych, włączając depresję endogenną.

2. Elektryczność w medycynie, jak nam pięknie przedstawiał Pan mgr inż. Michał Jaskulski, była stosowana od dawna. W przypadku depresji dawniej jak i dziś znacznie częściej stosowanym zabiegiem jest jednak zabieg elektrowstrząsów, czyli leczenia polem elektrycznym przyłożonym do powierzchni głowy z zewnątrz na krótki czas (w ten sposób wywołuje się sztucznie chwilowe wyładowania w mózgu, niejako symulujące wyładowania występujące w padaczce).

Elektryczność w biologii i medycynie służy do prowadzenia badań, leczeniu wielu schorzeń. Ryby elektryczne używają prądu wytworzonego przez mięśnie do obrony i polowania, niektóre zwierzęta świecą w ciemności. Przyszli biolodzy poznali historię elektryczności, a następnie badali odruchy bezwarunkowe i warunkowe, m.in. odruch kolanowy i czas reakcji na bodźce w różnych warunkach. Po części teoretycznej mieliśmy okazję wypróbować sprzęt używany w celu w celach medycznych.

Największym zainteresowaniem cieszyło sie urządzenie, które przy pomocy prądu wywoływało niekontrolowany odruch mięśni np..,poruszających palcami dłoni. Zajęcia były ciekawe i pozwoliły przyswoić wiedzę i zrozumieć zjawiska biologiczne.

Halina Wielgus