Współpraca z Uniwersytetem Gdańskim kwitnie! Już po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć w murach naszej szkoły pracowników naukowych UG. Tym razem na wizycie skorzystały wszystkie klasy biologiczno-chemiczne. Na trzy godziny szkolna aula zamieniła się w salę wykładową, a tematem zajęć było...

W dniu 10.12.2015r odbyły się w naszej szkolnej Auli, w ramach współpracy z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Gdańskiego 2 wykłady:

1. „Wpływ zmian klimatu na ptaki"- prowadzony przez prof. UG dr hab. Dariusza Jakubasa. Wykład zarezerwowany przez Pana Arkadiusza Kossa.

2. „Czy naprawdę powinniśmy obawiać się zaburzeń neurorozwojowych?"- prowadzony przez mgr Kacpra Ptaszka. Wykład zarezerwowany przez Panią Halinę Wielgus.

Dnia 5 kwietnia uczniowie I LO w Lęborku wybrali się na Uniwersytet Gdański gdzie odbywały się warsztaty i wykłady.

Część teoretyczna obejmowała wiedzę z zakresu stymulacji mózgu. Przedstawiono budowę mózgu oraz jego ośrodki. Poruszony został temat dopaminy- hormonu odpowiadającego za odczucie szczęścia, wpływ na człowieka oraz sposoby na jej wydzielanie. Odbyła się projekcja filmów ukazujących wpływ stymulacji na mózg człowieka chorego na Parkinsona i zwierząt- szczurów. Zaprezentowano informacje na temat wykorzystywania stymulacji mózgu w innych dziedzinach np. odchudzania czy leczenia depresji.

W ramach programu "Zaproś naukowca do szkoły" w dniu 27 listopada, w Auditorium Biologicum Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku przy ul. Wita Stwosza 59, odbyły się 2 wykłady dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w których uczestniczyli także nasi uczniowie z klas : IC, IIB.

Zajęcia uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Lęborku na Wydziale Biologii - Uniwersytet Gdański

W czwartek (I LO Lębork, 17.12.2015) klasa IIIC już po raz trzeci uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. W ćwiczeniach uczestniczyły dwie grupy. Oba zajęcia odbywały się w Katedrze Fizjologii Zwierząt.

W ramach programu: Poznaj pracę biologa w dniu 22 października (czwartek), uczniowie klas IIC i IIIB wyjechali na UG i uczestniczyli w warsztatach w Katedrze Fizjologii Zwierząt i Człowieka :

1."Stymulacja mózgu", 12 osób, 2 godz. –prowadziła mgr Karolina Plucińska;
2. "Elektryczność w biologii", 15 osób, 2,5 godz.- prowadził mgr inż. Michał Jaskulski.

Dnia 17.12.2015r uczniowie klasy II mieli okazję uczestniczyć w warsztatach pt. „Preparatyka tkanki nerwowej” na Wydziale Fizjologii Zwierząt i Człowieka Uniwersytetu Gdańskiego.

Już od września 2015r. ruszyły dodatkowe zajęcia umożliwiające uczniom naszej szkoły rozwijanie swoich zainteresowań naukowych, poszerzenie wiedzy biologicznej. Uczestnictwo w wykładach i warsztatach naukowych, na uczelni wyższej jak i w naszej szkole stwarza naszym uczniom lepsze warunki kształcenia, rozwoju; umożliwia: poznawanie ciekawych zjawisk przyrodniczych, projektów edukacyjnych, pracy naukowców UG. Takie działania edukacyjne są ważne dla ucznia, jego przyszłej kariery, wyboru drogi życiowej - być może związanej z przyszłą pracą naukową.

Od lat współpracujemy z Urzędem Morskim, Obwodem Ochrony Wybrzeża w Lubiatowie Panem Wacławem Lipcem i Wojciechem Gradkiem. Wychowujemy pokolenia młodzieży, ucząc proekologicznych zachowań.

Nasze akcje ochroniarskie to: sprzatanie 5 km odcinka plaży w Stilo, nasadzanie traw morskiej.