W piątek 4 października uczniowie naszej szkoły wysłuchali koncertu „Niemiecki romantyzm, rosyjski modernizm” w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Był to pierwszy z cyklu koncertów w ramach projektu „filharmonia, ostrożnie… wciąga!!!” przeznaczonego dla uczniów klas maturalnych i przedmaturalnych.

Zaprezentowane zostały utwory Carla Marii von Webera, Roberta Schumana oraz Sergiusza Prokofiewa. Na początku mogliśmy usłyszeć uwerturę do opery Wolny Strzelec reprezentującej niemiecki romantyzm. Pełna kontrastów, nieoczywistych brzmień i tajemniczości muzyka wprowadziła słuchaczy w świat romantycznych uniesień i przygotowała do wysłuchania koncertu wiolonczelowego Roberta Schumanna. To swoiste dzieło niemieckiego kompozytora nie doczekało się wykonania estradowego za życia jego twórcy. Początkowo muzycy niechętnie podejmowali się wykonania utworu ze względu na fakt, iż dzieło to było „dość niewygodnie napisane na wiolonczelę”. Obecnie koncert Schumanna to obowiązkowa pozycja w repertuarze każdego wiolonczelisty. Utwór wykonał światowej sławy kameralista Gary Hoffman. Jego interpretacja tak zachwyciła publiczność, że ta domagała się bisów. Koncert zakończyło wykonanie III Symfonii Sergiusza Prokofiewa – reprezentanta rosyjskiego modernizmu. Siedemdziesięciu ośmiu muzyków wygrało pełne ekspresji dzieło, pozwalając odkryć słuchaczom kryjące się za dźwiękami – pasję, dynamikę i fascynację skrajnościami. To była prawdziwa uczta kulturalna.