Mowa nienawiści - jak można ją zminimalizować?

W dniu 07.02.2019 odbyła się w naszej szkole debata na temat " Mowa nienawiści - jak można ją zminimalizować?"

Inicjatorkami spotkania były uczennice klasy II B Nina Barasińska i Julia Ulaszek, które pod czujnym okiem nauczyciela historii Pana Tomasza Tutaka przygotowały scenariusz i poprowadziły cały panel dyskusyjny.

W debacie wzięła udział Starosta Miasta Lębork - Pani Alicja Zajączkowska, Przewodniczący Rady Miasta Pan Jarosław Litwin, psycholog Pani Joanna Główczewska, nauczyciel historii w naszej szkole i wieloletni radny Pan Tomasz Tutak oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji: st.sierż.Aleksandra Limanowska, sierż.szt.Jarosław Sadkowski i Krystian Hebel, asp.szt.Magdalena Zielke i asp. Jarosław Budka. Samorząd Szkolny i Młodzieżową Radę Miasta reprezentowali Julia Kubisiak z klasy IIC i Hubert Klassa z klasy IID.

W debacie poruszono aspekt hejtu, roli  konstruktywnej krytyki oraz stosunku do siebie w życiu nie tylko publicznym ale także codziennym, w społeczności szkolnej. Padały przykłady jakości debaty publicznej czy przyczyn mowy nienawiści. Poświęcono także dużo czasu mediom społecznościowym. Policjanci zwrócili uwagę na odpowiedzialność karną i konsekwencje jakie czekają hejterów w świetle prawa.

Debata prowadzona była na bardzo wysokim poziomie. Młodzież naszej szkoły wykazała się elokwencją w zadawaniu pytań zaproszonym gościom. Cały czas panowało skupienie i dało się odczuć,iż ten temat, zważywszy na przykre okoliczności brutalnego zamordowania Prezydenta Miasta Gdańska, ważny jest dla młodych ludzi.

Mam nadzieję, że każdy z zgromadzonych w auli wyciągnął ze spotkania swoje osobiste wnioski a spotkanie to zaowocuje wprowadzeniem przez nas wszystkich w codzienność większej dozy życzliwości wobec ludzi. Zastanówmy się zawsze co chcemy przekazać drugiej osobie - bo słowa mają moc, często ranią i są bardziej bolesne, niż fizyczne doświadczenie.

W imieniu Pani Dyrektor, Rady Pedagogicznej oraz opiekunów Samorządu Uczniowskiego chciałabym wyrazić wdzięczność uczennicom klasy II B Ninie i Julce, że podjęły się tego zadania, zaangażowały na 100% i w roli moderatorek spisały się na medal.