W ramach realizowanego w szkole projektu „Otwarte umysły” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej uczniowie I LO w Lęborku wraz z opiekunami wzięli udział w warsztatach kreatywności i innowacyjności w Warszawie w dniach 9 – 11 kwietnia 2018 roku.

Stolica przywitała młodzież słońcem i letnia pogodą, ale nie pozwoliła na leniuchowanie. Od razu ponad trzygodzinny spacer z przewodnikiem. Było spotkania z królem Zygmuntem, Zamek Królewski, kościoły Starego Miasta, tereny byłego Getta, Krakowskie Przedmieście i Pałac Prezydencki.

Atrakcją pierwszego dnia były również wieczorne warsztaty chemiczno-fizyczne m.  in. z wykorzystanie ciekłego azotu i środków pirotechnicznych.

Następny dzień miał bogaty program: najpierw wykład „Bądź przedsiębiorczy” w Akademii im. Leona Koźmińskiego, później szukanie wiosny i błogi relaks w Łazienkach Królewskich, następnie warsztaty kreatywności „Zarządzanie firmą” w korporacji Sii.

Ostatni punkt wtorkowego programu wzbudzał wiele emocji, a był to spektakl „Nie mów nikomu” w Teatrze Improwizacji Afront. Uczniowie I LO i ich opiekunowie stali się współtwórcami scenariusza przedstawienia, a niektórzy zagrali na scenie np. Wilhelmina.

Środa w stolicy, to wizyta w Muzeum Historii Żydów Polin, w czasie której poznano 1000-letnie dzieje narodu żydowskiego w Polsce. Miejsce jest niezwykłe, bo łączy przeszłość z teraźniejszością. Ekspozycja ożywa dzięki nowoczesnej technice komputerowej i multimediom. Wizyta w muzeum skłania do refleksji, przemyśleń i wzruszeń.

Po chwili wytchnienia, kiedy opadły emocje, grupa udała się do Centrum Nauki Kopernik. Seans „Na skrzydłach marzeń” w planetarium 3D pozwolił oderwać się od ziemskiej rzeczywistości.

Uczestnicy warsztatów wrócili do Lęborka zadowoleni, pełni wrażeń i nowych doświadczeń. Trzeba również podkreślić, ze młodzież z I LO to odpowiedzialni, zdyscyplinowani ludzie, którzy pokazali, że potrafią odpowiednio się zachować i świetnie bawić, co stwierdzili opiekunowie: Anita Niedziela, Aneta Okoń i Bogusław Woss.

Do zobaczenia na kolejnych warsztatach z „Otwartych umysłów”!