Aktualności, czyli co w trawie piszczy

13 grudnia po raz ostatni w tym roku kalendarzowym mamy szansę uczestniczyć w koncercie w filharmonii. Tym razem będzie to "Muzyka nie tylko dla bohatera". Oto opis koncertu:

Tym razem szef gdańskich filharmoników, George Tchitchinadze przygotował niezwykle urozmaicony program. Na początku dwa urocze fragmenty z niezwykle melodyjnej muzyki do opery Rosamunde Schuberta. Chociaż opery Schuberta nigdy nie odniosły sukcesu scenicznego (o czym marzył ich twórca), to przynajmniej muzyka z Rosamundy jest chętnie wykonywana jako muzyka symfoniczna.
Po romantycznym, uroczym Schubercie współczesna, ale bardzo efektowna kompozycja na niecodzienny zestaw instrumentów – kompozycja amerykańskiego kompozytora Kerry Turnera Introduction and main event na cztery rogi i orkiestrę. Sam kompozytor jest waltornistą i doskonale zna problemy wykonawcze zespołu instrumentów dętych.

Olimpiada Mitologiczna

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VI edycji ogólnopolskich olimpiad z ,,MITOLOGII GRECKIEJ I RZYMSKIEJ'' oraz „MITOLOGII SKANDYNAWSKIEJ”.

Dziś coraz mniej czytelna staje się ironia. Ludzi interesuje głównie rzeczywistość. Biorą wszystko niesłychanie poważnie. Tu już nie ma miejsca na surrealizm.

W czwartek -14 listopada w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich lęborskich szkół ponadpodstawowych z uczniami klas VIII.

OGÓLNOPOLSKI KONKURS "TURBOLANDESKUNDE – WĘDRÓWKA PO KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO”

dla uczniów szkół ponadpodstawowych organizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego,  pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego (IDV) oraz przy wsparciu Goethe Institut w Warszawie.

W piątkowy wieczór wysłuchaliśmy koncertu inaugurującego Gdańską Jesień Pianistyczną w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. „Spokój i namiętność” to nie tylko tytuł koncertu, ale również tematy przewodnie utworów Ludwiga van Beethovena i Piotra Czajkowskiego, za sprawą których słuchacze przeniesieni zostali do muzycznej rzeczywistości XIXw.

W minionym tygodniu (4.11-9.11) czterech uczniów klasy pierwszej wraz z grupą ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lęborku i grupą z Niemiec z Hansa-Gymnasium w Stralsundzie wzięło udział w tygodniowej polsko – niemieckiej wymianie młodzieży w ramach projektu pt. „Gdańsk i Stralsund - miasta hanzeatyckie”.

8 listopada odbył się w naszej szkole dzień profilaktyki uzależnień. Gościliśmy w naszym LO pracowników lęborskiego sanepidu, którzy poprowadzili warsztaty, na których młodzież dowiedziała się więcej na temat szkodliwości środków psychoaktywnych.

Konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych woj. pomorskiego „Alles aufs Spiel setzen – postawić wszystko na jedną kartę” organizowany w roku szkolnym 2019/20 przez Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego.

Konkurs współfinansowany jest przez Goethe- Institut w Warszawie.

12 i 13 listopada 2019 r.  w ramach obchodów Święta Szkoły zostały rozegrane turnieje piłki siatkowej dziewcząt i chłopców o Puchar Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Lęborku. Tegoroczny turniej dziewcząt został przeprowadzony w nowej formule – rywalizacji reprezentacji roczników.

W dniach 5 i 8 listopada 2019 roku w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym chłopców i dziewcząt w ramach Licealiady. W obu turniejach bardzo dobrze zaprezentowali się nasi uczniowie, którzy wywalczyli odpowiednio 3 miejsce (kat. chłopców)2 miejsce (kat. dziewcząt).

Scribo ergo sum LISTOPAD'19
Witamy po wakacjach i zapraszamy do lektury pierwszego numeru naszej gazetki w roku szkolnym 2019/2020.
Zapraszamy również do współpracy z naszą redakcją!

11.11.2019 r. - 101. rocznica upamiętniająca odzyskanie przez Polskę niepodległości: liturgia, morze kwiatów, okolicznościowa muzyka, słowa przepojone patriotyzmem. Lęborczanie mogli doświadczyć tego biorąc udział w Narodowym Święcie Niepodległości.

W bieżącym roku szkolnym młodzież naszego liceum już dwukrotnie odwiedziła lęborskie kino „Fregata”. Powodem były dwie premiery polskich  filmów o tematyce historycznej: „Legiony” oraz „Piłsudski”.  Udział w seansach pozwolił z pewnością lepiej przyswoić młodzieży niezwykły czas w dziejach Polski, jakim była trudna droga odzyskania niepodległości. W filmie „Legiony” oddano hołd zbiorowemu wysiłkowi pokolenia, które w czasach niewoli chwyciło za broń i wywalczyło wolność. Wśród nich sportretowani zostali ułani II Brygady Legionów, którzy 13 czerwca 1915 roku przeprowadzili brawurową akcję na przeważające siły rosyjskie pod Rokitną. Film „ Piłsudski” z kolei pozwolił młodzieży poznać mniej znane losy Józefa Piłsudskiego z lat 1901-1918.

Ogólnopolski Konkurs Historyczny: „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”

W październiku odbyły się w naszym liceum eliminacje szkolne w ogólnopolskim konkursie historycznym : „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Miło nam poinformować, że do następnego etapu – rejonowego, który odbędzie się 13 grudnia b.r. zakwalifikowały się trzy osoby: Anna Zechlin i Kajetan Maciejewski z kl. IIc oraz Jakub Wróbel z klasy III d. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

12 listopada 2019 r. odbędzie się XIV edycja konkursu informatycznego Bóbr.

Dnia 04.11.2019r. udaliśmy się do Strefy Zoltar w Gdyni, aby się lepiej poznać poza szkołą. Wybraliśmy paintball laserowy, ponieważ chcieliśmy aktywnie spędzić czas.

Serdecznie zapraszamy nauczycieli i uczniów do udziału w VI edycji Nerd Night, która odbędzie się dnia 29 listopada 2019 r. (piątek), w gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, przy ulicy Dygasińskiego 14 w Lęborku.
Noc naukowców rozpocznie się o godzinie 16.00.